Theia Tasarım

Sandalye İmalatçı

Sandalye İmalatçı

Sandalyeler, kişiye dinlenme, çalışma, oturma, dinlenme gibi tek başına yapılan aktivitelerde kullanılan bir araçtır. Sandalyeye kişi yapacağı işi hızlıca yapmak ve rahat edebilmek için ihtiyaç duyar. Evlerde, ofislerde, hastanelerde vb. pek çok alanda sıklıkla sandalyeleri görmekteyiz. Eski çağlardan beri kullanılan sandalyenin tarihçesi antik döneme kadar götürülebilmektedir. Tanrıların kullandığı düşünülen sandalyeler zaman içnde hükümdarların tahtlarına dönüşmüş akabinde de halka indirgenerek günlük kullanıma geçilmiştir. Günümüzde ise insanların çoğunun günleri sandalye üzerinde geçmektedir. Çalışma hayatındaki kişiler sürekli olarak sandalyede oturarak iş yapmaktadır. Kütüphane ve okullarda öğrenciler bireysel çalışma yaptıkları için yine sandalye kullanırlar. Bunlara ilaveten sayısı gittikçe artan kafelerde de sandalyeler kullanılmaktadır. Dolayısıyla bakıldığında günlük hayatta en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan araçlardan biri sandalyelerdir.

Sandalyelerin üretimi talebe göre özel olarak yapılabildiği gibi fabrikalarda seri üretim de yapılabilmektedir. Ürünün kullanılacağı mekan, tasarım ve malzeme türüne göre üretim şekli değişkenlik göstermektedir. İlk olarak ürünün tasarımı yapılır. Kullanılacak alana göre ve tarza göre model belirlenir. Burada en dikkat edilmesi gereken ve belki de sandalyede fark oluşturan en temel husus sandalyenin ergonomik olmasıdır. Uzun süreli kullanımlarda insanın üzerinde rahat edeceği, sırt ve omurga sağlığını destekleyecek, insan anatomisine uygun sandalyelerin yapılması gerekmektedir. Ana iskelet bu faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulur. Bu tasarıma uygun olan materyal belirlenir. Evlerde genellikle ahşap sandalyeler tercih edildiği gibi ofis gibi diğer çalışma alanlarında metal sandalyeler tercih edilir. Tasarıma uygun gelen materyal belirlendikten sonra üretime başlanır. Sandalyenin şekli ve ölçüleri göz önünde bulundurularak ana malzeme işlenir. Kesilip şekil verme işlemleri için genelde CNC makineleri kullanılır. Bu makineler sayesinde farklı farklı tasarımları uygulamak büyük ölüde kolaylaşmaktadır.  Tek bir makine ile işin büyük bir kısmı halledilmektedir. CNC makinesi üreticiye kolaylık sağladığı gibi ürünün dayanıklılığını da artırdığı için kaliteyi etkileyen bir faktör olmaktadır. Ahşap oyma gibi büyük işçilik isteyen modellerde CNC makineleri detaylı işlerin yapılmasına olanak sağlayarak kaliteli ve güzel bir ürünün ortaya çıkmasına vesile olur. Sonraki aşamada sandalyenin döşemesi yapılır. Minderli sandalyelerde kullanılan süngerin kalitesi çok önemlidir. Bir süre kullanıldıktan sonra formunu koruyamayıp çöken süngerler sandalyede çok büyük bri rahatsızlık oluşturur. Kalitesiz süngerden yapılan sandalyeler kısa süre sonra insanı rahatsız etmeye ve sağlığını bozmaya başlar. Bu sebeple her aşamada önemli olduğu gibi bu aşamada da kalitesi yüksek malzeme kullanılması önemlidir. Döşeme kısmı sandalye üretiminin belki de en estetik ile ilişkili, en işçilik isteyen ve en zevkli kısmıdır. İstenilen renkte ve desende kumaşlarla sandalyenin tam kalıbına uygun şekilde döşeme yapılması sandalyenin değerini çok etkiler. Dikişleri düzgün olan ve renk uyumu moda ile paralel olan sandalyeler kaliteyi ve skalayı belirlerler.

Genel olarak sandalyelerin üretim şekli böyledir. Kullanılacak yere ve amaca göre sandalyeler türlere ayrılmaktadır. Ofislerde konforu ön plana çıkartan, sağa sola dönen ve yüksekliği ayarlanabilen ofis sandalyeleri kullanılırken kafelerde dayanıklılığı yüksek olan, temizliği kolay olan ve dekoratif açıdan estetik ihtiyacı karşılayabilen tel sandalye gibi sandalye türleri tercih edilmektedir. Sandalyelerin boyları ve genişliklerinin genel bir standartı olsa da özel tasarımla farklı sandalyeler yapılabilmektedir. İstenilen modele göre tasarım yapılarak, istenilen malzeme ile zevkinize göre sandalye yaptırmak mümkündür. Bu sandalyeler özel tasarım kategorisine girdiği için fiyatları diğer sandalyelere oranla daha yüksektir. Bunların yanında başka bir tür olan bar sandalyeleri de en çok rastladığımız sandalyelerdendir. Genellikle bacak boyları çok yüksek olan ve sırt yaslama yerleri dar olan bu sandalyeler ahşap malzemeden üretilmektedir. Yine bu kategoride de özel tasarım yapılması mümkündür.